A függőség öröklődésének kérdése sokakat foglalkoztat, és a kutatások szerint a függőséget bizonyos mértékben genetikai tényezők határozzák meg. A genetikai örökség hajlamosíthat, például egy családban minél több családtag érintett alkoholfüggőségben, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a függőségre való hajlam öröklődik, azonban a megnövekedett kockázat nem jelenti azt, hogy az utód maga is függő lesz. Ez a kockázati tényező le is küzdhető, illetve le is csökkenthető, például megfelelő megküzdési stratégiák, stresszkezelési módszerek elsajátításával, és érdemes tisztában lenni a függőségre hajlamosító családi előzményekkel.
Függőségi problémák típusai
A függőség (addikció) öröklődésének kérdése különösen a szenvedélybeteggel együtt élő családoknál, illetve olyan családoknál merül fel, ahol a felmenők életében is jelen volt a függőség. Elsőként érdemes tisztázni, hogy miért alakul ki, és milyen típusai vannak. A mai modern megközelítés alapján a függőséget egy olyan rögzült viselkedésként írják le, amelyhez a személy a káros hatásai ellenére is kényszeresen ragaszkodik. A köznyelvben pedig a szenvedélybetegséggel azonos fogalomként használják. Számos típusa van, legismertebb talán a kémiai-szer/drog függőség (alkohol, drog), illetve a viselkedéses függőségek (munka, szerencsejáték). De a modern társadalom velejárójaként egyre újabb függőségek (egyben hétköznapi tevékenységek) azonosíthatók be (pl. internet, kényszeres vásárlás, okostelefon, kényszeres testedzés, online-játék stb.). Közös bennük, hogy az egyént teljesen a függőség uralja, egyetlen célja az adott drog használata/a vágyott tevékenység végzése. Az eleinte alkalomszerű tevékenység – egy hosszú folyamat eredményeként – egyre mértéktelenebbé, állandóvá és kényszeressé válhat. Ugyanakkor a függő személyiség szinte bármitől függővé tud válni, ami segít a negatív érzéseit kezelni, vagy segít örömet szerezni.
A függőségek okai általában
A különböző függőségek számtalan okra vezethetők vissza, és egyes embereknél jóval könnyebben alakul ki, mint másoknál. Okai a személyiségben, gyerekkorban, genetikában, aktuális élethelyzetben gyökerezik, de szerepet játszik a nem, a társadalmi környezet, a korai életesemények – gyermekkori trauma, gyermekkori bántalmazás, szexuális erőszak -, családi minták, valamint a stressz, és egyéb pszichés zavarok megléte is befolyásolja a kialakulását.
Környezeti hatások szerepe
Az addikció kialakulását számos tényező befolyásolhatja, jelentős szerepe van a társas befolyásolásnak, barátoknak, illetve, ha egy adott szerhez a személy könnyen, vagy akár folyamatosan is hozzáférhet.
Genetikai örökség szerepe, függőségre való hajlam
Tanulmányok bizonyítják, hogy a függőségek kialakulása és a genetikai között kapcsolat van – egyes embereknél jóval könnyebben alakul ki, mint másoknál –, és számos kutatás tudta alátámasztani a függőségi hajlam örökletességét (pl. alkoholfüggőség, nikotinfüggőség estén). Nem jelenthető ki, hogy kizárólag a genetika lenne felelős a problémáért, viszont érzékenyebbé tehet különböző szerekkel/tevékenységekkel kapcsolatos függőség kialakulására. Egyes személyeknél a szervezetük nem termel elegendő dopamint (örömért és motivációért felelős vegyület), így a hiányát külső források által, például pszichoaktív szerek fogyasztásával pótolja. Maga a genetikai hajlam azt jelenti, hogy bizonyos körülmények hatására nagyobb az esély bizonyos betegség kialakulására. A tényleges függőség kialakulásához azonban számos egyéb hozzájáruló tényező szükséges, tehát a függőségre való hajlam még nem jelenti azt, hogy a függőség feltétlenül ki fog alakulni.
Szerfüggőségek és egyéb függőségek közötti összefüggések
A függőségekkel kapcsolatos ismeretek napjainkra drasztikusan megváltoztak, köszönhetően a molekuláris genetika terén bekövetkezett fejlődésnek. A közelmúltban egy kutatócsoportnak sikerült azonosítani a szerhasználatra és a függőségre hajlamosító géneket és génvariánsokat. A kutatások szerint a kémiai-szer/drog függőség és az egyéb viselkedési függőségek között kapcsolat van, például fogékonyabbak lehetnek játék és internetfüggőségre azok, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt. Illetve a nemek között is találtak különbségeket: a nők körében gyakoribb volt a közösségimédia-használat, nyugtatók szedése, vagy az evészavarok. Férfiaknál pedig a szerencsejáték és egyéb drogok kipróbálása/használata volt gyakoribb.
Szerhasználatra való genetikai hajlam
A függőség kialakulásában a genetikai állományunk jelentős szerepet játszik. Hajlamosabbá tehet alkohol vagy droghasználatra, érzékenyebbek lehetünk valamely szerrel vagy tevékenységgel kapcsolatos függőség kialakulására (kb. 40-70 %-ban), de fontos szerepe van a tanult és a környezeti elemeknek is. Hogy ki milyen szenvedélybetegséget választ azt nem elsősorban a gének, hanem a környezeti tényezők (pl. szociális közeg, kultúra) határozzák meg.
Családi mintázatok, függőségek családi halmozódása
A gyakori családi halmozódás (akár több generációra is visszamenőleg) miatt merül fel sokakban, hogy örökölhető-e a függőség. Például az alkoholfüggőség kapcsán derült ki, hogy a függőségi mintázat ismétlődése jóval gyakoribb fiúknál, mint lányoknál, és a kutatások szerint az alkoholfüggő családtagok utódai jóval nagyobb valószínűséggel lesznek később maguk is alkoholfüggők. Azonban a környezeti feltételek nagyban befolyásolják, hogy az utód függő lesz, vagy sem.
Az önismereti csoporttal kapcsolatos további részletek itt találhatók
Mit tehet az egyén?
Függőségre való genetikai hajlam esetén le is küzdhető, illetve le is csökkenthető a kockázati tényező. Például, ha a családban előfordult már valamilyen függőség, érdemes tisztában lenni azzal, hogy az egyes családtag esetén hogyan kezdődött a folyamat, ezáltal tudatosan tudjuk a hasonló szituációkat elkerülni a hétköznapokban. Nagyban segíthet megelőzni és elkerülni a függőség kialakulását például az egészséges életmód, a stresszkezelési módszerek és egyéni megküzdési stratégiák elsajátítása, illetve a támogató csoportokban, vagy az önismereti csoportokban való részvétel is.
Fotók: Depositphotos